Panikos atakos

Panikos atakos

Panikos atakos: supratimas, simptomai ir gydymo būdai

Panikos atakos - kas tai?

Panikos atakos yra staigūs, intensyvūs baimės ar nerimo epizodai, kurie gali sukelti stiprų fizinį ir emocinį diskomfortą. Nors panikos atakos dažnai atsiranda be aiškios priežasties, jos gali būti susijusios su tam tikrais veiksniais ar situacijomis. Panikos atakos metu žmogus gali jausti, kad praranda kontrolę, patiria širdies smūgį ar net miršta.

Panikos atakos gali trukti nuo kelių minučių iki pusvalandžio, tačiau jų poveikis gali būti ilgalaikis, sukeliantis nuolatinį nerimą dėl galimo priepuolių atsikartojimo. Dėl šios priežasties svarbu suprasti panikos atakas ir žinoti, kaip jas valdyti.

Kaip atpažinti panikos atakas

Kaip atpažinti panikos atakas?

Panikos atakos gali pasireikšti įvairiais simptomais, kurie gali būti tiek fiziniai, tiek emociniai. Dažniausi panikos atakos požymiai yra šie:

 • Stiprus širdies plakimas. Dauguma žmonių jaučia stiprų, greitą širdies plakimą.
 • Dusulys. Gali atsirasti jausmas, kad neįkvėps pakankamai oro ir uždus.
 • Krūtinės skausmas. Skausmas ar diskomfortas krūtinėje gali būti labai intensyvus ir traktuojamas kaip širdies smūgis.
 • Svaigulys. Gali atsirasti galvos svaigimas, silpnumo jausmas ar net alpimas.
 • Prakaitavimas. Intensyvus prakaitavimas, dažnai kartu su šaltkrėčiu.
 • Drebulys. Gali atsirasti nekontroliuojamas drebėjimas ar raumenų trūkčiojimas.
 • Pykinimas. Gali atsirasti pykinimo ar skrandžio sutrikimo jausmas.
 • Nerealumo jausmas. Gali pasireikšti jausmas, kad aplinka nereali ar pats žmogus tarsi atsiskyręs nuo kūno.
Kaip atpažinti panikos atakas

Panikos atakų priežastys

Panikos atakos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Kai kurie galimi veiksniai yra šie:

 • Genetika. Jeigu šeimoje yra asmenų, kenčiančių nuo panikos atakų, yra didesnė tikimybė, kad ir kiti šeimos nariai gali patirti šį sutrikimą.
 • Stresas. Ilgalaikis stresas ar traumatiniai įvykiai gali sukelti panikos atakas.
 • Cheminės medžiagos. Kai kurios medžiagos, pavyzdžiui, kofeinas, alkoholis ar narkotikai, gali sukelti panikos atakas.
 • Smegenų struktūros ir funkcijos pokyčiai. Tyrimai rodo, kad tam tikros smegenų sritys, atsakingos už emocijų reguliavimą, gali būti susiję su panikos atakomis.
Kaip suvaldyti panikos priepuolius

Kaip suvaldyti panikos priepuolius?

Panikos priepuolių suvaldymas gali būti sudėtingas, tačiau yra keletas metodų, kurie gali padėti sumažinti jų intensyvumą ir dažnumą:

Kaip suvaldyti panikos priepuolius

Kvėpavimo pratimai

Lėto, gilaus kvėpavimo pratimai gali padėti sumažinti panikos priepuolio simptomus. Dėmesio sutelkimas į kvėpavimą ir stengimasis išlaikyti ramų ritmą gali padėti sukurti didesnį savikontrolės jausmą.

Raumenų atpalaidavimas

Progresyvus raumenų atpalaidavimas yra technika, kurios metu laipsniškai įtempiami ir atpalaiduojami įvairūs kūno raumenys. Tai gali padėti sumažinti įtampą ir nerimą.

Mąstymo keitimas

Mokymasis atpažinti ir keisti neigiamas mintis gali padėti sumažinti panikos priepuolio intensyvumą. Kognityvinė elgesio terapija (KET) gali būti labai veiksminga šiuo atveju.

Vizualizacijos technikos

Vaizduotėje ramių, malonių vietų susikūrimas gali padėti atitraukti dėmesį nuo panikos simptomų ir sukelti ramybės jausmą.

Palaikymas

Ji pasireiškia moterims po gimdymo. Simptomai apima liūdesį, nerimą, nuovargį ir sunkumus priimant sprendimus dėl kūdikio priežiūros.

Panikos atakų pasekmės

Nepaisant to, kad panikos atakos dažnai yra trumpalaikės, jų poveikis gali būti ilgalaikis ir reikšmingas. Nuolatinis nerimas dėl būsimų priepuolių gali sukelti agorafobiją – baimę būti situacijose, iš kurių būtų sunku pabėgti ar gauti pagalbą. Dėl to asmenys gali vengti tam tikrų vietų ar situacijų, pavyzdžiui, viešojo transporto, prekybos centrų ar net išeiti iš namų.

Panikos atakos taip pat gali sukelti depresiją, sumažinti darbo našumą ir pabloginti socialinius santykius. Svarbu kuo anksčiau kreiptis pagalbos ir pradėti gydymą, kad būtų išvengta šių pasekmių.

Panikos atakų gydymas Kaune

Psichoterapija yra vienas iš svarbiausių nemedikamentinių depresijos gydymo metodų. Ji apima įvairias terapijos formas, tokias kaip kognityvinė elgesio terapija (KET), psichodinaminė terapija, humanistinė terapija ir egzistencinė terapija. Psichoterapija padeda pacientams suprasti savo emocijas, keisti neigiamus mąstymo modelius ir išmokti naujų įgūdžių, kaip valdyti depresijos simptomus.

Kognityvinę elgesio terapiją (KET)

Tai yra viena efektyviausių terapijos formų, skirtų panikos atakoms gydyti. KET padeda pacientams atpažinti ir keisti neigiamas mintis bei elgesio modelius, kurie prisideda prie panikos priepuolių. Terapeutas padeda pacientui suprasti, kaip jų mintys gali sukelti nerimą ir kaip keisti šias mintis, siekiant sumažinti simptomus.

Vaistus

Kai kuriais atvejais gali būti paskirti antidepresantai ar kiti vaistai, padedantys sumažinti nerimą ir panikos atakų dažnį. Vaistai gali būti skirti trumpalaikiam arba ilgalaikiam gydymui, priklausomai nuo paciento būklės ir gydytojo rekomendacijų.

Psichoterapiją

Individualios terapijos sesijos gali suteikti reikalingą paramą ir padėti išmokti naujų būdų, kaip valdyti stresą ir nerimą. Psichoterapijos metu pacientai mokosi atpažinti savo emocijas, geriau suprasti savo elgesį ir išmokti veiksmingų strategijų, kaip valdyti panikos simptomus.

Savipagalbos strategijas

Gydytojas ar terapeutas gali padėti sukurti asmeninį planą, apimantį kvėpavimo pratimus, raumenų atpalaidavimo technikas ir kitus būdus, kaip suvaldyti panikos priepuolius. Savipagalbos strategijos gali apimti ir gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip reguliari fizinė veikla, sveika mityba, pakankamas poilsis ir streso valdymo technikos.

Interneto konsultacijas

Kai kuriais atvejais pacientams gali būti pasiūlyta konsultacija internetu. Tai leidžia pacientams gauti pagalbą iš bet kurios vietos, ypač jei jie gyvena toli nuo gydymo įstaigų ar turi ribotą mobilumą. Internetinės konsultacijos gali būti tokios pat veiksmingos kaip ir asmeninės, nes leidžia terapeutui ir pacientui bendrauti realiu laiku, dalintis dokumentais ir terapiniais ištekliais. Šis būdas suteikia pacientams galimybę gauti reikiamą pagalbą patogiai, neišeinant iš namų.

Panikos atakų ryšys su kitais psichikos sutrikimais

Panikos atakos dažnai nėra atskira problema, jos gali būti susijusios su kitais psichikos sutrikimais, tokiais kaip depresija ir generalizuotas nerimo sutrikimas. Todėl svarbu, kad gydymas būtų išsamus ir apimtų visus galimus veiksnius.

Panikos atakos ir depresija

Depresija ir panikos atakos dažnai eina kartu. Asmenys, kenčiantys nuo depresijos, gali patirti didesnį nerimą ir būti labiau linkę į panikos priepuolius. Panikos atakos gali dar labiau pabloginti depresijos simptomus, sukeldamos izoliacijos jausmą ir bejėgiškumą. Abiejų būklių gydymas yra svarbus siekiant pagerinti bendrą sveikatą ir gyvenimo kokybę. Kombinuotas depresijos ir panikos atakų gydymas gali apimti ir vaistus, ir psichoterapiją, siekiant efektyviai sumažinti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Panikos atakos ir generalizuotas nerimo sutrikimas

Panikos atakos taip pat dažnai būna susijusios su generalizuotu nerimo sutrikimu (GNS). GNS yra nuolatinė, pernelyg intensyvi baimė ar nerimas dėl įvairių gyvenimo aspektų. Šį sutrikimą turintys asmenys dažnai patiria panikos atakas, kai nerimo lygis tampa nepakeliamas. GNS gydymas gali apimti psichoterapiją ir medikamentus, kurie padeda valdyti nuolatinį nerimą ir sumažinti panikos atakų dažnį.

Prevencija ir ankstyvas nustatymas

Prevencija ir ankstyvas panikos atakų nustatymas gali padėti išvengti jų ilgalaikių pasekmių. Rekomenduojama reguliariai stebėti savo psichikos sveikatą ir kreiptis pagalbos, jei pastebite bet kokius nerimo ar panikos požymius. Ankstyvas gydymas gali padėti efektyviau valdyti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę. Tai gali apimti profilaktinius vizitus pas psichikos sveikatos specialistus ir streso valdymo technikų mokymąsi.

Sveikatos ir gerovės palaikymas po gydymo

Panikos atakų gydymas dažnai yra ilgas procesas, tačiau svarbu tęsti sveikatos ir gerovės palaikymą net ir po gydymo. Tai apima reguliarų fizinį aktyvumą, subalansuotą mitybą, pakankamą miegą ir socialinį palaikymą. Sveikos gyvenimo būdo praktikos padeda išlaikyti psichikos sveikatą ir sumažinti atkryčių riziką. Fizinis aktyvumas, pvz., vaikščiojimas, joga ar sportas, gali padėti sumažinti nerimą ir pagerinti bendrą savijautą. Taip pat svarbu rasti veiksmingus atsipalaidavimo būdus, tokius kaip meditacija ar kvėpavimo pratimai.

„Harmonijos klinika“ - jūsų partneris psichikos sveikatos priežiūroje

„Harmonijos klinika“ siekia būti jūsų patikimu partneriu psichikos sveikatos priežiūroje. Mūsų specialistai yra pasirengę suteikti jums visapusišką pagalbą, pritaikytą jūsų individualiems poreikiams. Mes tikime, kad kiekvienas žmogus turi teisę į kokybišką psichikos sveikatos priežiūrą ir esame pasiruošę padėti jums pasiekti geresnę savijautą ir gyvenimo kokybę. Mūsų tikslas yra užtikrinti, kad kiekvienas pacientas gautų tinkamą ir veiksmingą pagalbą, nesvarbu, ar tai būtų konsultacijos klinikoje, ar internetu.

Mes siūlome įvairias paslaugas, įskaitant individualias konsultacijas ir nuotolines konsultacijas internetu, kad galėtumėte pasirinkti jums tinkamiausią būdą gauti reikiamą pagalbą. Mūsų tikslas – padėti jums jaustis geriau ir gyventi pilnavertį gyvenimą, nepaisant psichikos sveikatos iššūkių. Be to, mūsų specialistai nuolat tobulina savo žinias ir įgūdžius, siekdami teikti aukščiausios kokybės paslaugas ir naujausius gydymo metodus.

Baigiamasis žodis

Panikos atakos yra rimta problema, kuri gali smarkiai paveikti kasdienį gyvenimą ir bendrą savijautą. Svarbu suprasti panikos atakų požymius ir simptomus, žinoti, kaip juos valdyti, ir kreiptis pagalbos, jei patiriate šiuos simptomus. „Harmonijos klinika“ yra čia, kad padėtų jums įveikti panikos atakas. Mūsų specialistai yra pasirengę suteikti jums reikalingą paramą ir gydymą, siekiant atkurti jūsų psichikos sveikatą ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Susisiekite su mumis šiandien ir pradėkite savo kelionę į geresnę psichikos sveikatą su „Harmonijos klinika“. Mūsų tikslas yra padėti jums jaustis saugiai ir užtikrintai, žinant, kad esate patikimose rankose. Leiskite mums padėti jums pasiekti geresnę savijautą ir gyventi gyvenimą be panikos atakų.

Kontaktų forma

Prašome užpildyti visus laukus!
Prašome užpildyti visus laukus!

Harmonijos klinika, MB

Darbo laikas: I – V 9.00 – 18.00

Harmonijos klinika

Navigacija

Paslaugos

Kontaktai

Harmonijos klinika, MB © 2024 | Kaunas | Visos teisės saugomos

Harmonijos klinika, MB © 2024 | Kaunas

Visos teisės saugomos

Image