
Vienas žymiausių šios terapijos pradininkų – Aaronas Beckas. Jo sukurta teorija ir praktika remiasi teiginiu, kad mūsų mintys, emocijos bei elgesys yra glaudžiai susiję ir veikia vienas kitą: kaip mes mąstome, taip ir jaučiamės bei elgiamės. Metodo esmė – keisti neigiamas, neadaptyvias mintis, kurios ilgainiui gali sukelti emocinius sutrikimus, pavyzdžiui, depresiją ar nerimą. Vienu svarbiausių kognityvinės elgesio terapijos sėkmės kriterijumi laikomi pozityvūs emociniai pokyčiai, atsiradę pakeitus disfunkcinius mąstymo ir elgesio stereotipus.
Aaronas Beckas, kaip psichiatras ir mokslininkas, pradėjęs dirbti psichoanalitinėje tradicijoje, pastebėjo esminį trūkumą tradicinėse psichoterapijos metodikose. Jis suprato, kad vien praeities išgyvenimų analizė nepaaiškina ir neišsprendžia pacientų dabartinių psichologinių sunkumų. 1960-aisiais metais Beckas pradėjo kurti naują terapijos metodiką, kuri leistų pacientams aktyviai dalyvauti savo psichologinių problemų sprendime, o ne būti pasyviais stebėtojais.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad ši terapija veiksminga gydant įvairius sutrikimus, įskaitant depresiją, panikos ir nerimo sutrikimus, įvairias fobijas (agorafobiją, klaustrofobiją, kraujo, vorų ir kt.), potrauminio streso sutrikimą (PTSS), obsesinį-kompulsinį sutrikimą (OKS), adaptacijos, valgymo, miego, asmenybės sutrikimus, priklausomybes ir daugelį kitų.